Menu
Providing pupils with firm foundations whilst developing their uniqueness and allowing them to shine
Home Page
SHINE MULTI ACADEMY TRUST

Composition

Name

Position

Appointed by

Term of office ends

Dot Perkins (Chair)

Co-opted governor

SHINE Board of trustees

8 November 2021

Janet Symonds (Vice Chair)

Co-opted governor

SHINE Board of trustees

8 November 2021

Caroline White  

Co-opted governor

SHINE Board of trustees

22 November 2024

Mary Pryce 

Parent governor

(Ranskill)

Elected by parents

22 March 2024

Lucy Wilson

Parent governor

(Ranskill)

Co-opted governor

(Langold)

Elected by parents and reappointed on transition by SHINE Board of trustees

SHINE Board of trustees

8 November 2021

 

Joanne Throssell

Acting Headteacher

Ex-officio staff governor

n/a

Vacancy

Staff governor

(Ranskill)

To be appointed as per Board’s election procedures – action to be taken in the autumn term

Four-year term of office

Donna Langlands

Parent governor

(Langold)

Elected by parents

20 September 2025

Tracy Hasell

Parent governor

(Langold)

Elected by parents20 September 2025

Joanne Cullen

Parent governor

(Langold)

Elected by parents

22 November 2024

Gillian Fotheringham

Headteacher

Ex-officio staff governor

n/a

Ayshea Frisby

Staff governor

(Langold)

Elected by staff

12 March 2024

Gemma Bradford

Advisor (Langold)

SHINE Board of trustees

End of each academic year 

Michelle Neal

Advisor (Langold)

SHINE Board of trustees

End of each academic year 

Jane Heald 

Advisor (Ranskill)

SHINE Board of trustees

End of each academic year 

Top